Jedną z przyczyn tak zwanego kaca jest zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie, a w szczególności ich niedobór. Leczenie objawów zatrucia alkoholem polega między innymi na uzupełnianiu tych niedoborów, co pozwala w stosunkowo szybkim czasie dojść do siebie. W delikatnych przypadkach mogą wystarczyć apteczne preparaty zawierające elektrolity, w tych poważniejszych zalecane są wlewy dożylne w postaci kroplówek, które działają szybciej i skuteczniej. Prawidłowo przeprowadzony detoks alkoholowy pozwala na pozbycie się kaca, ale powinien być przeprowadzony wyłącznie pod opieką specjalistów.
Czym tak naprawdę są elektrolity?
Elektrolity pełnią bardzo ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a mówiąc dosadniej, są nam niezbędne do życia. Elektrolity to jony obecne w naszym ciele, które są wykorzystywane przez serce, tkanki nerwowe i mięśnie do przekazywania sygnałów między komórkami. Dzięki temu nasze mięśnie się kurczą, serce pracuje, a układ nerwowy radzi sobie z przesyłaniem impulsów nerwowych.
Do elektrolitów zaliczamy m.in. sód, potas, wapń, chlor magnez czy fosfor. Ich równowaga zapewnia odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu. Nadmiar lub niedobór może powodować bardzo przykre objawy, a w krytycznych przypadkach może być przyczyną chorób prowadzących do trwałego uszkodzenia zdrowia lub nawet śmierci.
Niedobór elektrolitów po alkoholu
Elektrolity są wydalane z organizmu wraz z różnego rodzaju wydzielinami i płynami. Tracimy je nieustannie podczas oddychania, wizyt w toalecie, wymiotów czy w trakcie pocenia się. Jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ jony te z powrotem dostarczamy m.in. w pożywieniu.
Jednakże podczas spożywania alkoholu często dochodzi do nadmiernego wydalania elektrolitów z organizmu. Zatrucie toksynami i metabolitami alkoholu prowadzi do rewolucji żołądkowo-jelitowych, wzmaga również wydalanie moczu i pocenie się. Szczególnie długotrwałe picie niesie za sobą bardzo przykre konsekwencje dla naszej gospodarki wodno-elektrolitowej, co w rezultacie prowadzi do wzmożonych objawów zatrucia alkoholem.
Objawy niedoboru elektrolitów
Zbyt niski poziom elektrolitów w organizmie prowadzi do bardzo powszechnych dolegliwości odstawiennych, do których zaliczają się ból i zawroty głowy, osłabienie, nieprawidłowa praca serca, drżenie rąk, zbyt niskie lub wysokie ciśnienie czy brak apetytu. Wszystko to jest konsekwencją niewystarczającej ilości jonów, które, jak wspomniano wcześniej, przekazują sygnały między komórkami. Wysokie niedobory elektrolitów mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń poszczególnych organów, w tym wątroby czy serca, które u osób z problemem alkoholowym są bardzo silnie narażone na skutki ich picia.
Uzupełnianie niedoborów
Przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej to jedno z podstawowych działań w przypadku leczenia zatrucia alkoholem. Im dłużej trwał ciąg oraz im więcej alkoholu było spożywane, tym bardziej konieczna jest taka interwencja. Warto jednak wiedzieć, że bezpieczny detoks alkoholowy powinien przeprowadzić wyłącznie specjalista posiadający stosowne uprawnienia medyczne.
Potocznie zwane kroplówki na kaca zawierają w sobie elektrolity, które pacjent utracił na skutek picia alkoholu. Nie są złotym środkiem na kaca i absolutnie nie powinny być traktowane, jako magiczne remedium, które pozwoli dalej pić bez konsekwencji. Są jednak wysoce skuteczne w przerwaniu ciągu alkoholowego, postawieniu pacjenta na nogi, tak aby mógł w pełni sił podjąć walkę z uzależnieniem. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyleczeniu przykrych objawów kaca lub zespołu abstynencyjnego, detoks alkoholowy może być najlepszym wyborem. Kolejnym zalecanym krokiem jest terapia uzależnień, która pomoże odmienić Twoje życie i zaprzestać wyniszczania swojego organizmu i życia.
MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ
Pracujemy 24h / 7 dni w tygodniu
Robimy to dla Ciebie!