Typy alkoholizmu – jak sklasyfikować uzależnienie?

Alkoholizm alkoholizmowi nierówny. Badania nad nim trwają od wielu lat. Uczeni na przestrzeni czasu zaczęli wyodrębniać konkretne typy tej choroby, które charakteryzują się różnym jej przebiegiem, przyczynami czy skutkami. Poznanie ich może pomóc w diagnozie, a także doborze odpowiedniej formy terapii czy samopoznaniu. Świadomość typu alkoholizmu ważna jest również po to, aby uniknąć nieprawidłowego porównywania swoich doświadczeń z innymi uzależnionymi i nie popaść w pułapkę pt. „skoro on, to i ja”.

Typy alkoholizmu E. Jellinka

Elvin Morton Jellinek to amerykański fizjolog, zasłużony w badaniach dotyczących alkoholizmu. Stworzył on tzw. oryginalną typologię alkoholizmu, dzieląc go na pięć różnych typów.

 • Alfa – związany z psychiką. Dotyka głównie osób, które spożywają alkohol, aby poradzić sobie ze stresem i trudnościami życia. Chory sięga po kieliszek w celu złagodzenia bólu psychicznego, fizycznego, ze względu na frustrację, czy aby zapomnieć o problemach Jest to uzależnienie o średnim nasileniu, nie doprowadza do stanów krytycznych, ale ze względu na swój długotrwały charakter stopniowo niszczy organizm. Może przerodzić się w tryb Gamma.

 • Beta – związany z czynnikami społecznymi. Uzależniony pije głównie ze względu na otoczenie, w jakim się obraca czy tradycje, jakie są wokół niego kultywowane. Nie spożywa alkoholu w celu uśmierzania bólu czy radzenia sobie z emocjami. Pije, bo do tego się przyzwyczaił i utracił kontrolę nad alkoholem. Normalizuje alkoholowe nawyki. Jego głównymi problemami są te natury fizycznej, takie jak marskość wątroby, niedożywienie oraz uszkodzenia przewodu pokarmowego.

 • Gamma – rozpoczynający się od uzależnienia psychicznego, przechodzący w uzależnienie fizyczne. Najczęściej występujący typ alkoholizmu. Wiąże się z rosnącą tolerancją na alkohol. Chory, który wykorzystywał go w celu radzenia sobie z problemami czy odprężenia, zaczyna odczuwać przymus picia i nie kontroluje ilości spożywanych trunków. Potrafi powstrzymywać się od picia na krótsze okresy, ale później do niego wraca. Występują u niego objawy zespołu abstynencyjnego.

 • Delta – osoba uzależniona potrafi kontrolować ilość spożywanego alkoholu, ale nie radzi sobie z jego odstawieniem nawet na krótki okres. Najczęściej wypija trunki niskoprocentowe. Rzadko się upija, ale pije często, zazwyczaj codziennie. Szkody powstają latami, dlatego nie ujawniają się od razu.

 • Epsilon – chory pije ciągami. Potrafi utrzymywać abstynencję przez bardzo długie okresy, przekraczające rok, ale w pewnym momencie znów sięga po alkohol i upija się bardzo mocno. Po kilku dniach, tygodniach lub miesiącach nieustannego picia robi sobie kolejną długą przerwę.

Typy alkoholizmu J. Hauser

Ta klasyfikacja dzieli alkoholizm na trzy typy uwzględniające czynniki kliniczne.

 • Typ 1 – uzależnienie następuje w późniejszym wieku, po okresie wczesnej młodości. Chory nie ma rodzinnego obciążenia alkoholizmem lub jest ono niewielkie. Dużego nasilenia nie ma również uzależnienie, nie towarzyszą mu również mocne zaburzenia natury fizycznej lub psychicznej.

 • Typ 2 – uzależnienie następuje we wczesnym wieku. Chory ma duże rodzinne obciążenie alkoholizmem. Nasilenie uzależnienia jest spore, ale nie towarzyszą mu silne zaburzenia natury fizycznej i psychicznej.

 • Typ 3 – uzależnienie następuje we wczesnym wieku. Rodzinne obciążenie alkoholizmem jest niewielkie, ale nasilenie uzależnienia jest spore. Towarzyszą mu fizyczne i psychiczne zaburzenia funkcjonowania organizmu.

Typy alkoholizmu O. M. Lescha

Te skupiają się głównie na przyczynach i przebiegu choroby alkoholowej.

 • Typ 1 – inaczej typ pierwotny. Chory doświadcza silnych objawów abstynencyjnych, dlatego pije, aby im zapobiec. Doprowadza to do ciągów i wyniszczania organizmu.

 • Typ 2 – inaczej typ lękowy. Chory pije, aby złagodzić występujące stany lękowe. Nie doświadcza lub prawie nie doświadcza objawów odstawienia.

 • Typ 3 – inaczej depresyjny i psychiatryczny. Osoba uzależniona spożywa alkohol w celu poradzenia sobie z chorobami psychicznymi i obniżonym nastrojem, głównie depresją.

 • Typ 4 – inaczej pierwotnie ograniczony. Osoba uzależniona obciążona jest negatywnymi czynnikami z dzieciństwa, takimi jak urazy głowy, uszkodzenia okołoporodowe czy zaburzenia funkcji poznawczych.

Niezależnie od tego, jaki typ alkoholizmu występuje u osoby chorej, możliwe jest jego leczenie. Pierwszy etap skupia się na zdrowieniu fizycznym. Należy wypłukać organizm z alkoholu i toksyn, do czego potrzebna jest detoksykacja. Detoks alkoholowy skupia się na zwalczeniu objawów abstynencyjnych i powrocie do sprawności. Drugim etapem leczenia jest psychoterapia uzależnień. Jeśli obserwujesz u siebie lub u osoby bliskiej objawy uzależnienia od alkoholu, nie wahaj się prosić o pomoc. Skontaktuj się z nami, aby umówić detoks i rozpocząć walkę z chorobą.

Potrzebujesz pomocy?
ZADZWOŃ DO NAS
KONTAKT

TELEFON

E-MAIL

Pracujemy 24h / 7 dni w tygodniu

Robimy to dla Ciebie!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych Polityka Prywatności

  Polityka Prywatności

  Projekt i realizacja: BoostWeb.pl