Zespół Korsakowa, czyli jak alkohol niszczy pamięć

To, że nadużywanie alkoholu wpływa negatywnie na zdrowie, jest powszechnie wiadome. Istnieje jednak szereg specyficznych zaburzeń i schorzeń będących następstwem choroby alkoholowej, których świadomość nie jest już tak wysoka. Jednym z nich jest Zespół Korsakowa, neuropsychiatryczna choroba, której objawy przypominają dobrze znaną amnezję.

Zespół Korsakowa – przyczyny

Zespół Korsakowa powstaje na skutek niedoboru witaminy B1 (inaczej tiaminy) lub uszkodzenia struktur mózgu. Tiamina jest substancją niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jej działanie polega na pobudzaniu aktywności neuroprzekaźników. Źródłem witaminy B1 są przede wszystkim zboża, rośliny strączkowe oraz mięso.

Zespół Korsakowa występuje nie tylko u osób uzależnionych od alkoholu, ale także u osób zmagających się z anoreksją, bulimią czy chorobami żołądka. W sytuacji, kiedy następuje zaburzenie wchłaniania witaminy B1, rośnie ryzyko powstania tej przypadłości. Alkohol skutecznie upośledza proces wchłaniania tiaminy, dlatego Zespół Korsakowa najczęściej występuje właśnie u alkoholików, szczególnie tych w późniejszym stadium uzależnienia. Samo psychoaktywne działanie alkoholu etylowego nie wywołuje tego schorzenia, jednak jego spożywanie wypłukuje z organizmu wiele potrzebnych składników i minerałów, a w wielu przypadkach obniża również apetyt. Nieprawidłowe odżywanie skutecznie mnoży szkody, jakie w organizmie wywołuje choroba alkoholowa.

Zespół Korsakowa – objawy

Zespół Korsakowa uszkadza mózg w obszarach odpowiedzialnych za procesy zapamiętywania i przywoływania informacji już zapamiętanych. Osoby dotknięte tą przypadłością mają problem przede wszystkim z pamięcią krótkotrwałą, ale odczuwają również trudności z przywoływaniem zdarzeń z niedalekiej przeszłości. Często objawia się to w ten sposób, że chory nie pamięta, co robił godzinę temu, ale doskonale zna szczegóły ze swojej młodości. Wspomnienia mogą mieszać się z teraźniejszością. Dla przykładu, osoba dotknięta zespołem amnestycznym wie, jaki jest aktualnie rok, pamięta, że urodziła się w roku 1973, ale myśli, że ma 20 lat, a nie 50 i jest o tym całkowicie przekonana.

Chorzy zaczynają mieć problem nie tylko z przyswajaniem informacji, ale też z ich zrozumieniem, a także z myśleniem abstrakcyjnym. Zdarza się, że tracą poczucie czasu i nie potrafią chronologicznie ulokować wydarzeń w czasie. Są apatyczni, pełni niepokoju i lęku. Występują u nich zaburzenia neurologiczne, takie jak dezorientacja, podwójne widzenie, oczopląs czy drgawki. Zespół Korsakowa wywołuje również ogólne otępienie i zaburzenie funkcji poznawczych, powodując niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Zespół Korsakowa – leczenie

W pewnych przypadkach możliwe jest cofnięcie zmian, które w mózgu wywołały niedobory tiaminy. Jeśli chodzi o osoby uzależnione, warunkiem koniecznym jest całkowita abstynencja. Objawy zaczną ustępować tylko wtedy, kiedy organizm przestanie być pod działaniem toksyn poalkoholowych. Terapia polega przede wszystkim na uzupełnianiu niedoborów witaminowych i leczeniu objawów neurologicznych.

Jak zapobiec powstawaniu Zespołu Korsakowa?

Najważniejszym profilaktycznym zaleceniem jest rezygnacja ze spożywania alkoholu. Co w przypadku, gdy osoba uzależniona jeszcze nie uporała się z chorobą? Pomocne okażą się kroplówki witaminowe, dzięki którym dożylnie podaje się substancje wypłukane przez alkohol – nie tylko witaminę B, ale wiele innych składników mineralnych i elektrolitów. Detoks alkoholowy to pierwszy krok do zdrowia w przypadku leczenia alkoholizmu. Bez detoksu i przywrócenia organizmu do równowagi często niemożliwe staje się przerwanie ciągu.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmagacie się z chorobą alkoholową, nie wahaj się prosić o pomoc. To kwestia zdrowia i życia. Detoks alkoholowy z dojazdem do domu to prosty, nieinwazyjny sposób, aby postawić organizm na nogi i dać sobie siłę do podjęcia kompleksowego leczenia problemu za pomocą terapii.

Potrzebujesz pomocy?
ZADZWOŃ DO NAS
KONTAKT

TELEFON

E-MAIL

Pracujemy 24h / 7 dni w tygodniu

Robimy to dla Ciebie!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych Polityka Prywatności

    Polityka Prywatności

    Projekt i realizacja: BoostWeb.pl