Nawrót choroby alkoholowej
Utrzymywanie abstynencji nie jest równoznaczne z trzeźwieniem. Nieleczony alkoholizm daje objawy nawet wtedy, gdy nie sięgamy po kieliszek. Nieprzepracowane problemy bardzo często skutkują nawrotem choroby alkoholowej, który daje o sobie znać na wielu płaszczyznach. Często, choć nie zawsze, skutkuje powrotem do picia.
Nawrót nie jest niczym nienaturalnym. To część procesu trzeźwienia, która pojawia się u zdecydowanej większości alkoholików, nawet tych, którzy nie piją od wielu lat i mają za sobą terapię. To nie oznacza, że terapia nie działa – wręcz przeciwnie. Podczas leczenia uczysz się, jak sobie z tym stanem radzić.
Nawroty nie pojawiają się nagle. Są przejawem stopniowego powracania do dawnych schematów, powrotem do dawnych wzorców funkcjonowania, które mogą skutkować zapiciem. Jeśli potrafisz rozpoznać te objawy i znasz narzędzia radzenia sobie z nimi, możesz bez szwanku przejść przez ten okres i dalej cieszyć się życiem.
Aby łatwiej rozpoznać zbliżający się lub trwający nawrót choroby, należy rozpoznać pojawiające się sygnały ostrzegawcze, do których należą:
UTRATA SATYSFAKCJI Z ŻYCIA
Choć życie na trzeźwo do tej pory było bardzo atrakcyjne, zaczynasz odczuwać nudę. Obowiązki Cię męczą, codzienne aktywności powodują frustrację, a relacje z ludźmi nie dają Ci tego, co wcześniej.
ALKOHOLOWE WSPOMNIENIA
Możesz niekontrolowanie zacząć wspominać czasy, kiedy piłeś i postrzegać je w swoich myślach jako atrakcyjne. Nie pamiętasz o porankach na kacu, za to doskonale wiesz, jakiego drinka piłeś tamtej pamiętnej imprezy. I jak dobrze się bawiłeś. Takie myśli są bardzo poważnym sygnałem, którego nie należy ignorować.
POWRÓT DO STARYCH NAWYKÓW
I wcale nie chodzi o picie. Wystarczy, że zauważysz u siebie wzmożoną chęć spotkań z ludźmi, z którymi najwięcej piłeś. Wspominasz z nimi stare czasy pod wpływem. Kupujesz innym alkohol w prezencie. Wypytujesz o smak wypijanych przez innych drinków. Chętnie chodzisz do miejsc, w których kiedyś piłeś. Lubisz tam przebywać, żeby „powspominać”.
NEGATYWNE EMOCJE
Zaczynasz być poirytowany, smutny albo zaniepokojony. Tych emocji nie da się uniknąć, ale zaczynasz zauważać, że pojawiają się coraz częściej, są silniejsze i występują w momentach, w których kiedyś nie występowały. Odczuwasz potrzebę odczucia ulgi i szukasz naokoło sposobów, żeby doświadczyć tego stanu. W niektórych przypadkach tym „sposobem” okazuje się alkohol.
SNY ALKOHOLOWE I SUCHY KAC
Zaczynasz śnić o alkoholu w różnym kontekście. Śni Ci się, że pijesz, albo że odmawiasz picia. Budzisz się rano zaniepokojony i mimo trzeźwości odczuwasz objawy kaca. Masz wzmożone pragnienie, boli Cię głowa. To sygnał od organizmu, że możesz być w nawrocie.
Kluczem do trzeźwości jest umiejętność poradzenia sobie z tym stanem. On prędzej czy później minie, a jeśli o siebie zadbasz, może okazać się po prostu kolejną cenną lekcją. Znajdź sposoby rozładowywania negatywnych emocji. Nie duś ich w sobie – reaguj. Może to być aktywność fizyczna, rozmowa z kimś bliskim, powrót na terapię lub wizyta na mityngu AA czy zorganizowanie sobie czasu na relaks. Pamiętaj o przestrzeganiu HALT (więcej o HALT przeczytasz tutaj) i planuj sobie dzień. Obserwuj emocje i sporządź listę wyzwalaczy, które mogą je powodować.
Pamiętaj, że ewentualna wpadka nie przekreśla Twojego trzeźwienia. Potraktuj ją jako potknięcie i działaj dalej. Reaguj natychmiast, jeśli na kacu pojawi się ochota na alkohol. Może Ci w tym pomóc detoks alkoholowy. Detoksykacja pozwoli Ci przetrwać zespół abstynencyjny i zapobiegnie popadnięciu w ciąg. Pamiętaj, że alkoholizm to choroba, a choroby należy leczyć, aby cieszyć się zdrowym i satysfakcjonującym życiem.
MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ
Pracujemy 24h / 7 dni w tygodniu
Robimy to dla Ciebie!