Nawrót choroby alkoholowej

Utrzymywanie abstynencji nie jest równoznaczne z trzeźwieniem. Nieleczony alkoholizm daje objawy nawet wtedy, gdy nie sięgamy po kieliszek. Nieprzepracowane problemy bardzo często skutkują nawrotem choroby alkoholowej, który daje o sobie znać na wielu płaszczyznach. Często, choć nie zawsze, skutkuje powrotem do picia.

Nawrót nie jest niczym nienaturalnym. To część procesu trzeźwienia, która pojawia się u zdecydowanej większości alkoholików, nawet tych, którzy nie piją od wielu lat i mają za sobą terapię. To nie oznacza, że terapia nie działa – wręcz przeciwnie. Podczas leczenia uczysz się, jak sobie z tym stanem radzić.

Nawroty nie pojawiają się nagle. Są przejawem stopniowego powracania do dawnych schematów, powrotem do dawnych wzorców funkcjonowania, które mogą skutkować zapiciem. Jeśli potrafisz rozpoznać te objawy i znasz narzędzia radzenia sobie z nimi, możesz bez szwanku przejść przez ten okres i dalej cieszyć się życiem.

Aby łatwiej rozpoznać zbliżający się lub trwający nawrót choroby, należy rozpoznać pojawiające się sygnały ostrzegawcze, do których należą:

 • UTRATA SATYSFAKCJI Z ŻYCIA

Choć życie na trzeźwo do tej pory było bardzo atrakcyjne, zaczynasz odczuwać nudę. Obowiązki Cię męczą, codzienne aktywności powodują frustrację, a relacje z ludźmi nie dają Ci tego, co wcześniej.

 • ALKOHOLOWE WSPOMNIENIA

Możesz niekontrolowanie zacząć wspominać czasy, kiedy piłeś i postrzegać je w swoich myślach jako atrakcyjne. Nie pamiętasz o porankach na kacu, za to doskonale wiesz, jakiego drinka piłeś tamtej pamiętnej imprezy. I jak dobrze się bawiłeś. Takie myśli są bardzo poważnym sygnałem, którego nie należy ignorować.

 • POWRÓT DO STARYCH NAWYKÓW

I wcale nie chodzi o picie. Wystarczy, że zauważysz u siebie wzmożoną chęć spotkań z ludźmi, z którymi najwięcej piłeś. Wspominasz z nimi stare czasy pod wpływem. Kupujesz innym alkohol w prezencie. Wypytujesz o smak wypijanych przez innych drinków. Chętnie chodzisz do miejsc, w których kiedyś piłeś. Lubisz tam przebywać, żeby „powspominać”.

 • NEGATYWNE EMOCJE

Zaczynasz być poirytowany, smutny albo zaniepokojony. Tych emocji nie da się uniknąć, ale zaczynasz zauważać, że pojawiają się coraz częściej, są silniejsze i występują w momentach, w których kiedyś nie występowały. Odczuwasz potrzebę odczucia ulgi i szukasz naokoło sposobów, żeby doświadczyć tego stanu. W niektórych przypadkach tym „sposobem” okazuje się alkohol.

 • SNY ALKOHOLOWE I SUCHY KAC

Zaczynasz śnić o alkoholu w różnym kontekście. Śni Ci się, że pijesz, albo że odmawiasz picia. Budzisz się rano zaniepokojony i mimo trzeźwości odczuwasz objawy kaca. Masz wzmożone pragnienie, boli Cię głowa. To sygnał od organizmu, że możesz być w nawrocie.

Kluczem do trzeźwości jest umiejętność poradzenia sobie z tym stanem. On prędzej czy później minie, a jeśli o siebie zadbasz, może okazać się po prostu kolejną cenną lekcją. Znajdź sposoby rozładowywania negatywnych emocji. Nie duś ich w sobie – reaguj. Może to być aktywność fizyczna, rozmowa z kimś bliskim, powrót na terapię lub wizyta na mityngu AA czy zorganizowanie sobie czasu na relaks. Pamiętaj o przestrzeganiu HALT (więcej o HALT przeczytasz tutaj) i planuj sobie dzień. Obserwuj emocje i sporządź listę wyzwalaczy, które mogą je powodować.

Pamiętaj, że ewentualna wpadka nie przekreśla Twojego trzeźwienia. Potraktuj ją jako potknięcie i działaj dalej. Reaguj natychmiast, jeśli na kacu pojawi się ochota na alkohol. Może Ci w tym pomóc detoks alkoholowy. Detoksykacja pozwoli Ci przetrwać zespół abstynencyjny i zapobiegnie popadnięciu w ciąg. Pamiętaj, że alkoholizm to choroba, a choroby należy leczyć, aby cieszyć się zdrowym i satysfakcjonującym życiem.

Potrzebujesz pomocy?
ZADZWOŃ DO NAS
KONTAKT

TELEFON

E-MAIL

Pracujemy 24h / 7 dni w tygodniu

Robimy to dla Ciebie!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych Polityka Prywatności

  Polityka Prywatności

  Projekt i realizacja: BoostWeb.pl