Przyczyny zespołu abstynencyjnego

Nagłe odstawienie alkoholu, szczególnie po długotrwałym jego spożywaniu, może prowadzić do przykrych objawów somatycznych i psychicznych, zwanych zespołem abstynencyjnym. Pojawia się on nawet w przypadku przyjmowania niewielkich dawek alkoholu, jeśli był spożywany regularnie przez wiele tygodni lub miesięcy. Zespół abstynencyjny prowadzi do ogólnego spadku samopoczucia, a w konsekwencji może paradoksalnie przyczyniać się do pogłębiania problemu alkoholowego i rozwoju uzależnienia. Osoba doświadczająca tego nieprzyjemnego stanu może w konsekwencji pić coraz więcej i dłużej, aby „zwalczyć” przykre objawy. Droga od „klina” do alkoholizmu jest już niestety bardzo krótka.

Jakie są przyczyny zespołu abstynencyjnego?

Popularny kac nie bierze się znikąd. Jest skutkiem zatrucia organizmu alkoholem. Osoby niemające problemu alkoholowego najczęściej zwalczają go domowymi sposobami i już po paru godzinach czują się lepiej. Z zespołem abstynencyjnym jest nieco inaczej.

Warto wiedzieć, że nawet niewielkie ilości alkoholu wpływają na funkcjonowanie mózgu. Po kilku głębszych czujemy się bardziej zrelaksowani, odważniejsi, weselsi… Dlaczego tak się dzieje? Tłumacząc bardziej medycznym językiem – mechanizmy adaptacyjne próbują zrównoważyć aktywność ośrodkowego układu nerwowego, która została zahamowana przez obecność alkoholu we krwi. Długotrwałe spożywanie alkoholu sprawia, że mechanizmy te działają coraz mocniej i mocniej, aż dochodzi do dużo silniejszych zmian w korze mózgowej niż w przypadku jednorazowej zakrapianej imprezy. W momencie, gdy stężenie alkoholu spada, mózg zaczyna działać sprawniej, a pobudzony układ nerwowy, który przyzwyczaił się do działania pod wpływem etanolu, puszcza wodze i powoduje odczuwanie wielu nieprzyjemnych objawów.

To moment, gdy dla wielu osób uzależnionych od alkoholu, najważniejszą w życiu rzeczą jest ponownie się napić, aby znów poczuć się „dobrze”. Takie zachowanie prowadzi do picia ciągami, a w konsekwencji do jeszcze mocniejszego wyniszczania swojego organizmu. Warto wiedzieć, jak rozpoznać pojawienie się zespołu abstynencyjnego i jak sobie z nim poradzić.

Zespół abstynencyjny – objawy

Objawy zespołu abstynencyjnego mogą pojawić się kilka godzin lub nawet kilka dni po przyjęciu ostatniej dawki alkoholu. I tyle samo mogą trwać. Są to zarówno dolegliwości o dość niewielkim nasileniu (np. lekki ból głowy), ale również bardzo poważne objawy, mogące prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci (np. padaczka alkoholowa).

Do najczęstszych objawów somatycznych należą:

 • ból głowy;

 • wymioty i biegunki;

 • drżenie ciała i kończyn;

 • przyspieszone bicie serca;

 • wzrost temperatury ciała i nadmierna potliwość.

Równie uciążliwe są objawy psychiczne, do których możemy zaliczyć:

 • wzmożony lęk i niepokój;

 • napięcie nerwowe;

 • drażliwość i napady agresji;

 • bezsenność lub koszmary senne;

 • stany depresyjne.

W krytycznych przypadkach może dojść również do padaczki alkoholowej, halucynacji i omamów, a także majaczenia alkoholowego, zwanego delirium tremens. W tym ostatnim przypadku chory może nie wiedzieć, gdzie się znajduje i co się z nim dzieje, dlatego należy objąć go niezwłoczną opieką i wezwać pogotowie ratunkowe.

Jak powstrzymać objawy zespołu abstynencyjnego?

Pierwszą myślą, szczególnie u osób uzależnionych, jest sięgnięcie po kieliszek. To droga donikąd, ponieważ objawy ustaną na chwilę, ale wrócą. I to ze zdwojoną siłą. W przypadku wystąpienia zespołu abstynencyjnego należy przede wszystkim zadbać o fizyczną i psychiczną równowagę cierpiącego.

Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia, wypłukania z organizmu wielu potrzebnych substancji oraz do zaburzenia równowagi elektrolitowej. Należy więc zadbać o nawodnienie i uzupełnienie witamin, szczególnie tych z grupy B. Jeśli ze względu na stan chorego jest to utrudnione lub niemożliwe, warto skorzystać z wlewów dożylnych. Detoks alkoholowy pozwoli oczyścić organizm z toksyn, uzupełni niedobory elektrolitowe i pomoże odzyskać równowagę psychofizyczną.

Odpowiednio przeprowadzona detoksykacja potrafi dać ulgę również wtedy, gdy chory odczuwa przykre objawy psychiczne (np. silny lęk). W takim wypadku podejmuje się leczenie farmakologiczne, które należy przyjmować na trzeźwo (o ile objawy nie wymagają natychmiastowej reakcji). Detoks przyspieszy wypłukiwanie alkoholu z organizmu i pozwoli na bezpieczne podanie leków.

Jeśli doświadczasz przykrych objawów zespołu abstynencyjnego, nie wahaj się prosić o pomoc. Może to być decyzja, która wpłynie na resztę Twojego życia. Jeśli nie wymagasz hospitalizacji, skontaktuj się z nami, a przyjedziemy do Twojego domu i wykonamy detoks alkoholowy przeprowadzony pod okiem specjalistów. Pomożemy Ci zwalczyć przykre objawy i jak najszybciej powrócić do dobrej formy.

Potrzebujesz pomocy?
ZADZWOŃ DO NAS
KONTAKT

TELEFON

E-MAIL

Pracujemy 24h / 7 dni w tygodniu

Robimy to dla Ciebie!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych Polityka Prywatności

  Polityka Prywatności

  Projekt i realizacja: BoostWeb.pl