Depresja alkoholowa – jak alkohol wpływa na zdrowie psychiczne?
Związek alkoholizmu z chorobami psychicznymi jest nierozerwalny. Alkohol jest substancją psychoaktywną, która wpływa na działanie układu nerwowego, prowadząc do różnego rodzaju zaburzeń. Jednym z problemów, które dotykają osoby uzależnione, jest depresja alkoholowa. Nieleczona może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet do śmierci.
Pojęcie depresji alkoholowej
Pojęcie depresji alkoholowej jest niejednoznaczne, ponieważ posiada dwoisty charakter. Depresja może być przyczyną popadnięcia w uzależnienie – wówczas mówimy o pierwotnej depresji z wtórnym alkoholizmem. Jednakże, choroba ta może rozwinąć się również jako skutek uzależnienia – wtedy mamy do czynienia z pierwotnym alkoholizmem z wtórną depresją. Zdecydowanie częściej depresja pojawia się jako skutek nadużywania alkoholu. Szacuje się, że jedynie 10% uzależnionych borykało się z depresją jeszcze przed wpadnięciem w nałóg. Jest to jeden ze skutków długotrwałego nadużywania alkogolu.
Pierwotna depresja z wtórnym alkoholizmem
Depresja to wyjątkowo poważna choroba psychiczna, która może być uwarunkowana zarówno biologicznie, jak i psychologicznie. Może wynikać z zaburzeń funkcji neuroprzekaźników, jak i z traumatycznych przeżyć życiowych. Objawy depresji obejmują m.in. nieustanny smutek, poczucie beznadziei, brak motywacji, przewlekłe zmęczenie, bezsenność, a w skrajnych przypadkach również myśli samobójcze. Nic dziwnego, że osoby borykające się z depresją są bardziej narażone na uzależnienie od alkoholu.
Alkohol daje chwilowe poczucie ulgi, podnosząc poziom dopaminy i poprawiając nastrój. Jednak jest to tylko złudzenie. Alkohol staje się „lekiem” i zwiększa swój potencjał uzależniający. Chory pije regularnie, a z czasem zaczyna odczuwać osłabienie działania alkoholu. Bez niego czuje się gorzej, ponieważ substancja ta zaburza funkcje neuroprzekaźników i powoduje upośledzenie odczuwania przyjemności. Problem depresji się pogłębia, a alkohol może negatywnie wpływać na działanie leków stosowanych w leczeniu depresji, prowadząc do zaostrzenia objawów. Pacjent wpada w błędne koło – depresję leczy alkoholem, który pogłębia chorobę.
Pierwotny alkoholizm z wtórną depresją
Depresja alkoholowa może także pojawić się jako skutek nadużywania alkoholu. Mechanizm jej powstawania jest bardzo złożony i obejmuje zarówno czynniki biochemiczne, jak i psychospołeczne. Alkohol wpływa na poziom neuroprzekaźników w układzie nerwowym, zaburzając ich równowagę. Przyczyny psychospołeczne, takie jak stres, izolacja, czy problemy wynikające z alkoholizmu, również przyczyniają się do rozwoju depresji.
Depresja alkoholowa może być lekka i wynikać z zespołu abstynencyjnego. W ciągu pierwszych 36 godzin od nagłego odstawienia alkoholu pojawiają się objawy depresji, takie jak pogorszenie nastroju, bezsenność czy brak apetytu. Towarzyszy temu głód alkoholowy. Tego rodzaju depresja zazwyczaj mija po około 3 tygodniach i nie wymaga odrębnego leczenia.
Poważne zaostrzenie depresji prowadzi jednak do przewlekłych problemów, które mogą być silniejsze niż depresja bez uzależnienia. Chory odczuwa głęboki pesymizm, traci poczucie sensu życia, nie wierzy w siebie, a w niektórych przypadkach pojawiają się myśli samobójcze, którym często towarzyszy upojenie alkoholowe.
Jak leczyć depresję alkoholową?
Dobra wiadomość jest taka, że depresja alkoholowa jest uleczalna. Uleczalny nie jest natomiast alkoholizm, dlatego należy ograniczyć jego wpływ na życie i skupić się na leczeniu depresji. Warunkiem koniecznym dla wyzdrowienia jest całkowita rezygnacja ze spożywania alkoholu. W pierwszym etapie może to być bardzo trudne, gdyż motywacja osoby chorej jest głęboko zaburzona. W takich przypadkach pomocna jest pomoc bliskich, którzy zmotywują pacjenta do leczenia. W tym momencie warto się także zastanowić nad farmakologicznym leczeniu alkoholizmu.
Leczenie depresji alkoholowej wymaga kompleksowego podejścia. Pierwszym krokiem jest detoks alkoholowy, który pomoże zminimalizować skutki zespołu abstynencyjnego. Detoksykacja organizmu pomoże szybciej stanąć na nogi i zebrać siły do dalszej walki z problemem. Następnie niezbędna jest terapia, która skupia się zarówno na uzależnieniu, jak i na leczeniu depresji. W wielu przypadkach konieczne jest wsparcie farmakologiczne, ponieważ przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu leki są nieskuteczne.
Jeśli masz lub podejrzewasz problem u siebie lub bliskiej osoby, nie wahaj się prosić o pomoc. Zapewniamy usługi związane z kompleksowym detoksem organizmu, w tym detoksykację alkoholową, z możliwością dojazdu do domu. Dla osób chorych na depresję alkoholową to często jedyna droga, aby uzyskać pomoc. Zadzwoń, porozmawiajmy o tym, jak możemy Cię wesprzeć.