Głód w uzależnieniach – jak powstaje i jak go kontrolować?

Głód alkoholowy i narkotykowy — jak powstaje i jak działa na mózg?

Głód” narkotyku — alkoholu, kokainy czy nikotyny — to subiektywny efekt złożonych procesów neurobiologicznych w mózgu osoby uzależnionej. W uproszczeniu, jest to przejaw motywacji — wewnętrznego popędu do ponownego sięgnięcia po substancję psychoaktywną.

W praktyce głód prowadzi do poszukiwania alkoholu lub narkotyku, co często kończy się nawrotem uzależnienia i powrotem do zażywania.

Wpływ bodźców na pracę mózgu

W naszym mózgu istnieją ewolucyjnie stare struktury, odpowiedzialne za uczenie się bodźców i ich powiązań z przyjemnością lub karą. Jednym z kluczowych elementów jest ciało migdałowate, które kojarzy bodźce (np. dźwięki, zapachy, miejsca) z nagrodami, w tym z działaniem substancji psychoaktywnych.

W efekcie kontakt z bodźcem skojarzonym z alkoholem (np. zapach, widok butelki, określone miejsce) może automatycznie uruchomić ślad pamięciowy i wywołać intensywny głód.

Inne ważne struktury to m.in. jądro półleżące i dopamina — choć tradycyjnie kojarzona z przyjemnością, odgrywa ona bardziej rolę w selekcji informacji i odróżnianiu bodźców istotnych od obojętnych.

Jak kora przedczołowa wpływa na głód?

Bardzo ważną rolę w powstawaniu głodu odgrywa także kora przedczołowa — ewolucyjnie młodszy obszar mózgu. To właśnie ona nadaje bodźcom pozytywne lub negatywne znaczenie oraz przywołuje skojarzenia związane z przeszłymi doświadczeniami.

Kora przedczołowa łączy zapachy, smaki, dźwięki i miejsca z uczuciami i wspomnieniami, co w przypadku osoby uzależnionej może uruchomić silny głód. Dlatego tak ważne jest, aby w procesie leczenia pracować również nad mechanizmami iluzji i zaprzeczeń i umiejętnością radzenia sobie z bodźcami wyzwalającymi głód.

Bodziec warunkowy a odczuwanie głodu

Głód i nawroty często są wywoływane przez tzw. bodźce warunkowe — czyli wszelkie elementy środowiska, które osoba uzależniona wcześniej skojarzyła z zażywaniem substancji. Może to być zapach perfum, muzyka, miejsce spotkań lub konkretni ludzie.

Również stres jest silnym czynnikiem prowokującym głód. W wyniku stresu organizm uruchamia mechanizmy neurobiologiczne, które mogą prowadzić do nawrotu uzależnienia. Dlatego podczas terapii istotne jest rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem — warto w tym zakresie poznać techniki radzenia sobie z pokusami podczas detoksykacji.

Rola pamięci w mechanizmach uzależnienia

Żeby czegoś pragnąć, trzeba najpierw nauczyć się pragnienia — i je zapamiętać. Pamięć uzależnienia odgrywa więc fundamentalną rolę w powstawaniu głodu. Działa to nawet na poziomie automatycznym, np. gdy osoba sięga po papierosa lub kieliszek bez świadomego odczuwania głodu, tylko nawykowo.

Niestety, pamięć uzależnienia jest trudna do „wymazania” — ale można nauczyć się ją świadomie neutralizować poprzez odpowiednie strategie terapeutyczne.

Nowoczesne metody badania i leczenia głodu

Choć neurobiologia głodu wciąż nie jest w pełni poznana, dynamiczny rozwój technik neuroobrazowania daje nowe możliwości. Dzięki nim można „podglądać” aktywność mózgu w czasie rzeczywistym i lepiej rozumieć mechanizmy patologicznej motywacji.

Coraz więcej uwagi poświęca się także biofeedbackowi i treningowi pracy kory przedczołowej — pomagając osobom uzależnionym skuteczniej radzić sobie z bodźcami wywołującymi głód.

Podsumowanie — jak walczyć z głodem?

Choć nadal mamy ograniczoną wiedzę na temat biologicznych podstaw głodu, jedno jest pewne: świadomość mechanizmów głodu i umiejętność ich kontrolowania znacząco zwiększają szanse na trwałą trzeźwość.

W procesie wychodzenia z uzależnienia niezwykle ważne jest połączenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego (np. farmakologiczne leczenie alkoholizmu) z terapią psychologiczną i wsparciem bliskich.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w tym procesie, warto rozważyć detoks alkoholowy z dojazdem do domu jako pierwszy krok do odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Artykuły które mogą Cię zainteresować