Typy alkoholizmu – jak rozpoznać różne formy uzależnienia?

Typy alkoholizmu – jak sklasyfikować uzależnienie?

Alkoholizm alkoholizmowi nierówny. Choroba ta przyjmuje różne oblicza, a jej przebieg, objawy i przyczyny mogą znacząco się różnić. Właśnie dlatego opracowano kilka typologii alkoholizmu, które pomagają zrozumieć mechanizm nałogu. Świadomość typu uzależnienia może być pomocna w dopasowaniu odpowiedniej terapii, a także uniknięciu porównań z innymi osobami uzależnionymi, które nie prowadzą do niczego konstruktywnego.

Jedną z najbardziej znanych klasyfikacji jest podział E. Jellinka:

Typ Alfa – uzależnienie psychiczne. Osoba sięga po alkohol, aby poradzić sobie ze stresem, lękiem czy emocjonalnym bólem. Choć nie traci kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, uzależnienie ma charakter przewlekły i prowadzi do degradacji organizmu.

Typ Beta – alkoholizm środowiskowy. Osoba pije głównie z przyzwyczajenia lub pod wpływem otoczenia. Nie występuje uzależnienie psychiczne czy fizyczne, ale pojawiają się szkody zdrowotne, np. uszkodzenia wątroby.

Typ Gamma – klasyczny przebieg uzależnienia. Rozpoczyna się od psychicznego przymusu, a kończy na silnej zależności fizycznej. Pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego i brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu.

Typ Delta – osoba potrafi kontrolować ilość spożywanego alkoholu, ale nie jest w stanie przestać pić. Pije codziennie małe dawki, rzadko się upija, ale niszczy zdrowie długoterminowo.

Typ Epsilon – picie ciągami. Okresy abstynencji przerywane są silnymi epizodami intensywnego picia.

Druga klasyfikacja, opracowana przez J. Hausera, dzieli alkoholizm na trzy typy kliniczne:

  • Typ 1 – uzależnienie pojawia się w późniejszym wieku, ma łagodny przebieg, nie występują silne zaburzenia psychiczne ani fizyczne.
  • Typ 2 – uzależnienie pojawia się wcześnie, istnieje rodzinne obciążenie, ale brak poważnych zaburzeń psychofizycznych.
  • Typ 3 – uzależnienie wcześnie rozwinięte, z silnymi zaburzeniami psychicznymi i fizycznymi, mimo braku rodzinnych obciążeń.

O. M. Lesch zaproponował typologię opartą na przyczynach i przebiegu uzależnienia:

Typ 1 (pierwotny) – osoba pije, aby uniknąć objawów abstynencyjnych. Często występują ciągi alkoholowe.

Typ 2 (lękowy) – picie służy redukcji lęków. Nie występują silne objawy odstawienne.

Typ 3 (depresyjny) – alkohol stosowany jako sposób na radzenie sobie z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi.

Typ 4 (ograniczony) – uzależnienie rozwija się na tle neurologicznym lub związane jest z trudnym dzieciństwem, urazami mózgu itp.

Niezależnie od tego, jakim typem alkoholizmu charakteryzuje się dana osoba, wspólnym mianownikiem jest możliwość leczenia. Pierwszym krokiem jest detoks alkoholowy, który pomaga zlikwidować objawy zespołu abstynencyjnego i fizyczne skutki nałogu. Kolejnym etapem jest psychoterapia, która umożliwia pracę nad przyczynami uzależnienia i rozpoczęcie nowego etapu życia.

Jeśli potrzebujesz wsparcia – skontaktuj się z nami. Pomagamy zarówno w domowym odtruciu alkoholowym, jak i w dalszym leczeniu uzależnienia. Wspólnie zawalczymy o lepsze jutro.

Przeczytaj także:
Fazy uzależnień – jak rozwija się nałóg krok po kroku?
Nawrót choroby alkoholowej – jak go rozpoznać i zapobiegać?

Artykuły które mogą Cię zainteresować