CHOROBA ALKOHOLOWA

Choroba alkoholowa nie objawia się w sposób nagły. Alkoholizm rozwija się stopniowo, osoba uzależniona przechodzi najczęściej płynnie przez kolejne fazy, aż do osiągnięcia stanu  krytycznego. W leczeniu choroby alkoholowej ważne jest, aby jak najwcześniej uświadomić sobie istnienie problemu i odpowiednio zareagować. Im szybciej alkoholik rozpocznie walkę z uzależnieniem, tym łatwiejszy będzie powrót do trzeźwości, mniejsze szkody odniesie również jego organizm.

Chorobę alkoholową możemy podzielić na cztery fazy:

Faza wstępna (prealkoholowa)

Na tym etapie osoba mająca problem z alkoholem często nie wzbudza żadnych podejrzeń, sama nie będąc świadoma istnienia tego problemu. Charakterystyczne w tym przypadku jest podejście do alkoholu. Jeśli jego spożywanie jest na tyle przyjemne dla danej osoby, że zaczyna ona podświadomie aranżować kolejne okazje do wypicia, może to oznaczać wstęp do choroby. Szczególnie w przypadkach kiedy alkohol staje się środkiem poprawy złego nastroju czy pomaga zmniejszyć stres i lęki.

Faza ostrzegawcza

Najczęściej rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszych przypadków luk w pamięci po spożyciu alkoholu, nawet gdy jego ilość nie była na tyle duża, by spowodować utratę  świadomości podczas picia. Faza ta objawia się również skłonnością do zwiększania tempa picia, inicjowaniem spożycia alkoholu czy zmianą zachowania. Osoba cicha i nieśmiała może stawać się nagle duszą towarzystwa. Często rozpoczyna również pić w samotności lub w tajemnicy przed bliskimi. Pojawiają się również wyrzuty sumienia, które najczęściej jednak bywają zagłuszane wszelkimi usprawiedliwieniami.

Faza krytyczna

Faza ta rozpoczyna się gdy osoba uzależniona traci kontrolę nad spożywaniem alkoholu. Całe jej życie zaczyna być podporządkowane alkoholowi. Chory zaniedbuje swoją rodzinę, swój wygląd, pracę czy pasje. Wciąż jednak nie przyznaje się do problemu, ciągłe picie przerywa krótkimi okresami abstynencji, mającymi stanowić dowód na brak uzależnienia. Następują  pierwsze fizyczne i psychiczne symptomy uzależnienia, przede wszystkim spadek nastroju.

Faza przewlekła

W tej fazie osoba uzależniona pozbawiona jest wszelkich zahamowań. Pije praktycznie bez przerwy, od rana do wieczora. Każda próba zaprzestania picia kończy się zespołem abstynencyjnym, niosącym za sobą szereg objawów somatycznych jak i psychosomatycznych. Pojawia się drżenie rąk, osłabienie, wymioty, bóle głowy i innych części ciała, zaburzenia snu, lęki, stany depresyjne, a nawet psychoza alkoholowa. Nieprzerwanie picia podczas tej fazy może prowadzić do wykończenia organizmu i śmierci.

Alkoholizm to bardzo ciężka choroba, dlatego warto podjąć walkę z nałogiem już na pierwszych jego etapach. Im więcej pijemy, tym trudniej przestać z uwagi na pojawiające się  nieprzyjemne dolegliwości. Aby ułatwić sobie drogę do trzeźwości warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Pierwszym krokiem może być detoks alkoholowy, który powoduje odtrucie  organizmu ze szkodliwych substancji i ułatwia odstawienie alkoholu. Nasza firma oferuje usługi w tym zakresie, poparte wieloletnim doświadczeniem w walce z nałogami. Odtrucie odbywa się w sprzyjających dla pacjenta warunkach, z dojazdem do domu, co niweluje stres związany ze zgłoszeniem się do specjalistycznych przychodni. Jeśli masz problem, nie wahaj się. To może być pierwszy i najważniejszy krok w walce z chorobą.

Potrzebujesz pomocy?
ZADZWOŃ DO NAS
KONTAKT

TELEFON

E-MAIL

Pracujemy 24h / 7 dni w tygodniu

Robimy to dla Ciebie!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych Polityka Prywatności

    Polityka Prywatności

    Projekt i realizacja: BoostWeb.pl