Zespół Otella, czyli chorobliwa zazdrość u alkoholików

Spożywanie alkoholu i przyjmowanie innych substancji psychoaktywnych może powodować powstawanie różnego rodzaju zaburzeń psychicznych i neurologicznych. Jednym z nich jest Zespół Otella, który objawia się chorobliwą zazdrością osoby uzależnionej.

Co to jest Zespół Otella i jak powstaje?

Zespół Otella jest znany również jako psychotyczna zazdrość, małżeńska paranoja czy też zespół zazdrości erotycznej. Mówiąc ściślej, według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych uznawany jest jako omamowe zaburzenie psychiczne spowodowane nadużywaniem alkoholu.

Główną przyczyną jego powstawania są uszkodzenia mózgu powstałe na skutek wieloletniego, nadmiernego picia. Najczęściej dysfunkcje dotykają płatów czołowych, zmniejsza się również ilość substancji szarej w lewej części czołowej. Alkohol nie jest jedyną przyczyną powstawania Zespołu Otella. Należą do nich również inne środki psychoaktywne z wyszczególnieniem amfetaminy i kannabinoli.

Objawy Zespołu Otella

Ogólnym, głównym objawem tego zaburzenia jest szeroko pojęta chorobliwa zazdrość nie mająca racjonalnych podstaw. Prowadzi ona do nienaturalnych zachowań osoby zaburzonej wobec partnera. Należą do nich m.in.:

 • przekonanie o istnieniu kochanka lub kilku kochanków;

 • poszukiwanie dowodów zdrady naruszające prywatność partnera i dorabianie sobie absurdalnych historii do znalezionych, nieracjonalnych oznak świadczących o potencjalnej zdradzie;

 • organizowanie zasadzek, instalowanie podsłuchów i kamer, śledzenie;

 • wymuszanie przyznania się do winy, nacisk na zaniechanie wychodzenia z domu, zabranianie wykonywania makijażu czy używania perfum;

 • wybuchy agresji, przemoc psychiczna i fizyczna.

W krytycznej fazie zaburzenia osoba chora porzuca wszelkie zainteresowania i zaniedbuje obowiązki, skupiając się wyłącznie na poszukiwaniu dowodów zdrady i pilnowaniu partnera.

Zagrożenia związane z Zespołem Otella

W wyniku psychozy osoba zaburzona może stanowić zagrożenie zarówno dla siebie, jak i otoczenia, przede wszystkim dla partnera. Jej chorobliwe myślenie może skłonić ją do używania przemocy, a w skrajnych przypadkach nawet do zabójstwa. Dotknięta Zespołem Otella osoba może próbować odebrać życie zarówno partnerowi, jak i wymyślonym kochankom, np. kolegom z pracy czy przyjaciołom. U 1 na 5 osób, które nie podejmują leczenia, dochodzi do prób samobójczych.

Zespół Otella – jak przebiega leczenie?

Osobę zaburzoną bardzo trudno jest nakłonić do podjęcia leczenia, ze względu na specyfikę choroby. Chory jest przekonany o swojej racji, dlatego nie chce udać się do lekarza. Jeśli jednak podejmie próbę zgłoszenia się do specjalisty, powinien nim być psychiatra. Najczęściej do leczenia dochodzi jednak bez zgody pacjenta, gdy konieczne i możliwe prawnie staje się umieszczenie go w szpitalu psychiatrycznym.

Głównymi filarami leczenia Zespołu Otella są:

 • włączenie leków przeciwpsychotycznych;

 • całkowite zrezygnowanie z alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych;

 • podjęcie psychoterapii.

Nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych powoduje wiele innych zaburzeń psychicznych. Jeśli zauważasz problem z alkoholem lub narkotykami u siebie lub u bliskiej osoby, nie wahaj się podjąć leczenia. Pierwszym krokiem może być detoks alkoholowy lub detoks narkotykowy. Detoksykacja wypłukuje szkodliwe substancje z organizmu i pozwala na regenerację. Wówczas nadchodzi czas na podjęcie terapii uzależnień.

Potrzebujesz pomocy?
ZADZWOŃ DO NAS
KONTAKT

TELEFON

E-MAIL

Pracujemy 24h / 7 dni w tygodniu

Robimy to dla Ciebie!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych Polityka Prywatności

  Polityka Prywatności

  Projekt i realizacja: BoostWeb.pl