Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do Nas!
Choć leki powstają po to, aby leczyć ludzi, niekiedy stają się przyczyną problemów ze zdrowiem. Jeśli pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza i zaczynają nadużywać przepisanych im leków, mogą się od nich uzależnić – fizycznie lub psychicznie. Niektóre leki mają zdecydowanie wyższy potencjał uzależniający, gdyż działają natychmiastowo i dają pacjentowi ogromną ulgę. Do takich substancji należą niewątpliwie benzodiazepiny.
Benzodiazepiny – czym są?
Benzodiazepiny to grupa leków o silnym działaniu przeciwlękowym i uspokajającym, a także nasennym i przeciwdrgawkowym. Oddziałują one na ośrodkowy układ nerwowy, stymulując przekaz GABA-ergiczny, co hamuje aktywność neuronów i impulsów. Mówiąc prościej, układ nerwowy zwalnia, a człowiek staje się spokojniejszy.
Leki te stosowane są w leczeniu silnych napięć, lęków i napadów paniki, a także niektórych typów padaczki. Zaczynają działać błyskawicznie, dlatego są świetnym środkiem w doraźnym leczeniu objawów chorób nerwicowych i krótkotrwałym leczeniu silnych zaburzeń lękowych, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.
Kluczowa w tym przypadku jest doraźność i krótkotrwałość. Benzodiazepiny stosowane odpowiednio mogą znacznie poprawić komfort pacjenta i pomóc w walce z chorobą. Terapia nie powinna trwać dłużej niż około miesiąc, a stosowanie doraźne powinno następować w odstępach czasu, wyłącznie w sytuacjach, które tego wymagają. Natychmiastowe i silne działanie leków powoduje jednak, że niektórzy zaczynają ich nadużywać, nie potrafiąc poradzić sobie bez farmakologicznego wsparcia, co prowadzi do rozwoju uzależnienia.
Objawy uzależnienia
Uzależnienie rozpoczyna się od przymusu przyjmowania benzodiazepin i celowego zwiększania dawek dla utrzymania lub wzmocnienia efektu. Nadużywanie leku może prowadzić do zwiększonego lęku w momencie, gdy dawka zostanie pominięta, co rodzi przymus ponownego, natychmiastowego zażycia.
W rozwoju uzależnienia charakterystyczne jest zażywanie benzodiazepin przed podjęciem zwykłych codziennych czynności, jak na przykład pójście do sklepu. Gdy leku zabraknie, uzależniony wpada w panikę. Stara się więc unikać takich sytuacji, wypraszając często recepty od lekarza. Często chodzi do kilku, aby nie budzić podejrzeń i zapewnić sobie odpowiedni zapas leku.
Osoby uzależnione nie są w stanie samodzielnie odstawić leku. Przy silnym uzależnieniu objawy odstawienne pojawiają się nawet przy zmniejszeniu dawki. W trudnych przypadkach nawet regularne przyjmowanie leku w dużych dawkach przestaje niwelować lęk. Pojawiają się ataki paniki, bezsenność czy depresja. Co więcej, osoby takie często nie zdają sobie sprawy z problemu. Uważają, że skoro są chore, a lek im pomaga, to nie ma potrzeby go odstawiać. Jeśli nie pomaga, zwiększają dawkę do skutku.
Skutki uzależnienia i odstawienie
Długotrwałe stosowanie benzodiazepin negatywnie wpływa na stan układu nerwowego. Może powodować depresję, problemy z koncentracją i pamięcią, niestabilność emocjonalną, otępienie, halucynacje czy nadmierną agresję. Podobnie jest w przypadku odstawienia. Wówczas obok omamów pojawiają się również drgawki, nadwrażliwość na bodźce oraz szereg objawów somatycznych.
Odstawienie powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą specjalisty. W niektórych przypadkach zmienia się lek na inny, aby zwalczyć zespół abstynencyjny. Istotna w tym przypadku jest również odpowiednio przeprowadzona detoksykacja. Detoks lekowy obejmuje uzupełnienie witamin i soli mineralnych w organizmie, a także nawadnianie i podanie elektrolitów, aby organizm lepiej znosił skutki odstawienia. Jeśli zauważasz u siebie początki problemu i potrzebujesz wsparcia oraz detoksu po lekach, skontaktuj się z nami. Wykonamy odpowiednią detoksykację i wspomożemy w podjęciu dalszego leczenia.
Pracujemy 24h / 7 dni w tygodniu
Robimy to dla Ciebie!